INFORMÁCIE PRE PACIENTOV
Rádiofarmaká
Pokyny pred vyšetrením
Príprava: Príprava nie je nutná. Je potrebné zabrániť prípadnému alimentárnemu/ farmakologickému blokovaniu štítnej žľazy. V prípade potreby je možné prípravu konzultovať priamo na pracovisku nukleárnej medicíny.
Priebeh vyšetrenia: Po aplikácii rádiofarmaka (99mTc pertechnát) sa s odstupom 15 – 30 min. vykoná scintigrafia štítnej žľazy, prípadne sa podľa potreby doplní tomografická scintigrafia SPECT event. SPECT/CT vyšetrenie.
Príprava: Príprava nie je nutná. Počas vyšetrenia sa blokuje štítna žľaza podaním chloristanu draselného (Chlorigen, Chloritech).
Priebeh vyšetrenia: Po aplikácii rádiofarmaka (99mTc pertechnát) s odstupom 20 min. sa vykonáva lokálne snímanie v oblasti štítnej žľazy. Následne sa realizujú opakované lokálne snímania na oblasť krku a hrudníka po intravenóznom podaní 99mTc Sestamibi. 2,5-3 hod. po aplikácii (rôzna rýchlosť vyplavovania rádiofarmaka zo štítnej žľazy a parathyroidey) sa vykonáva SPECT/CT vyšetrenie. Trvanie celého vyšetrenia je približne 4 hodiny.
Príprava: 4-6 hod. pred vyšetrením by si pacient nemal nič dávať do úst (nejesť, nepiť, neumývať si zuby, nežuť žuvačku).
Priebeh vyšetrenia: Bezprostredne po intravenóznej aplikácii rádiofarmaka nasleduje dynamické snímanie na oblasť slinných žliaz v trvaní 45 min. V polovici vyšetrenia dostáva pacient salivačný podnet (citrónová šťava, v prípade alergie na citrusy mentolový cukrík).
Príprava: Pacient prichádza na oddelenie nalačno. 24 hod. pred vyšetrením by nemal užívať lieky ovplyvňujúce motilitu tráviaceho traktu (Ganaton, Costi, Degan…). Pacient si so sebou prinesie 1l pomarančového džúsu.
Priebeh vyšetrenia: Dynamické snímanie na oblasť pažeráka v trvaní 3 minúty nasleduje bezprostredne po prehltnutí malého množstva rádioaktívnej látky. Následne pacient vypije 2-3 dcl pomarančového džúsu. Po vypití džúsu vykonávame dynamické snímanie na oblasť epigastria v trvaní 30 min.
Príprava: Pacient prichádza na oddelenie nalačno. 24 hod. pred vyšetrením by nemal užívať lieky ovplyvňujúce motilitu tráviaceho traktu (Ganaton, Costi, Degan…). Pacient si so sebou prinesie 2 toastové chleby s džemom a praženicu z 2 vaječných bielkov.
Priebeh vyšetrenia: Po požití tuhého sústa označeného malým množstvo rádioaktívnej látky nasleduje dynamické snímanie na oblasť epigastria v trvaní 90 min. Zároveň sa zhotovujú lokálne snímky na oblasť epigastria bezprostredne po požití jedla, po skončení dynamického snímania a po 3 a 4 hodinách po požití jedla. Trvanie celého vyšetrenia je približne 4,5 hodiny.
Príprava: V prvý deň vyšetrenia prichádza pacient nalačno, v druhý deň vyšetrenia príprava nie je nutná.
Priebeh vyšetrenia: Vyšetrenie je dvojdňové. V prvý deň vyšetrenia po intravenóznej aplikácii rádiofarmakom označených erytrocytov sa vykonávajú opakované lokálne snímania na oblasť dutiny brušnej a SPECT/CT vyšetrenie. Na druhý deň vyšetrenia sa vykonáva ešte jedno snímanie SPECT/CT na oblasť dutiny brušnej, v trvaní cca 45 min.
Príprava: Nie je nutná.
Priebeh vyšetrenia: Po podaní koloidného rádiofarmaka o vhodnej veľkosti častíc intradermálne alebo subkutánne, do oblasti v závislosti od lokality primárneho tumoru, dochádza k hromadeniu rádiofarmaka v oblasti prvých – sentinelových uzlín spádovej oblasti lymfatického riečišťa. Nasleduje lokálne snímanie, podľa potreby doplnené o SPECT/CT vyšetrenie. Lekár nukleárnej medicíny označí na koži značkou približnú lokalizáciu spádovej uzliny. Perioperačne chirurg detekuje lymfatickú uzlinu pomocou gamasondy. Histologizácia sentinelovej uzliny môže prispieť k optimalizácii operačného výkonu z hľadiska radikality a zníženiu pooperačných komplikácii.
Príprava: Vyšetrenie nevyžaduje špeciálnu prípravu. Nutná je dostatočná hydratácia pred vyšetrením
Priebeh vyšetrenia: Bezprostredne po intravenóznej aplikácii rádiofarmaka (99mTc-DTPA resp. MAG3) nasleduje dynamické snímanie na oblasť obličiek v trvaní 30 min. Pri podozrení na retenciu rádiofarmaka v dutom systéme obličiek sa medzi 15. – 20. minútou vyšetrenia aplikuje intravenózne Furosemid. Následne sa pacient vymočí a nasleduje krátke minútové snímanie na posúdenie prípadnej retencie rádiofarmaka v dutom systéme obličiek.
Príprava: Vyšetrenie nevyžaduje špeciálnu prípravu. Nutná dostatočná hydratácia pred vyšetrením.
Priebeh vyšetrenia: Približne pol hodinu po intravenóznej aplikácii rádiofarmaka nasleduje lokálne snímanie na oblasť dutiny brušnej vo viacerých projekciách. Vyšetrenie je podľa potreby doplnené tomografickým snímaním (SPECT) event. SPECT/CT vyšetrením. Celkové trvanie vyšetrenia je približne 3 hodiny.
Príprava: Nie je nutná.
Priebeh vyšetrenia: Približne hodinu po intravenóznej aplikácii rádiofarmaka sa vykonáva celotelové snímanie. Následne môže byť celotelové snímanie doplnené ďalším, lokálnym snímaním a SPECT/CT vyšetrením podľa rozhodnutia lekára nukleárnej medicíny.
Príprava: Pacient by nemal užívať niektoré lieky, ktoré ovplyvňujú dopaminergné transportéry v mozgu (niektoré antidepresíva, lieky stimulujúce centrálny nervový systém…). Úprava liečby sa vykonáva v rámci vzájomnej spolupráce indikujúceho lekára a lekára nukleárnej medicíny po predchádzajúcej konzultácii na pracovisku. V deň vyšetrenia príprava nie je nutná.
Priebeh vyšetrenia: Po príchode na oddelenie sa pacientovi podáva Lugolov roztok, event. v prípade alergie na jód sa podávajú tabletky chloristanu draselného (Chloritech, Chlorigen), za účelom blokovania štítnej žľazy. 3-4 hodiny po intravenóznej aplikácii rádiofarmaka nasleduje tomografické snímanie na oblasť mozgu v trvaní 45 minút. Trvanie celého vyšetrenia je 5-6 hodín.
Príprava: Nie je nutná špeciálna príprava. V deň vyšetrenia by nemal pacient nosiť kompresívne pančuchy, ani žiadne sťahujúce spodné prádlo.
Priebeh vyšetrenia: Vyšetrenie má dve časti. Rádioaktívna látka sa podáva do medziprstia na obidvoch vyšetrovaných končatinách (horné, event. dolné končatiny). Bezprostredne po aplikácii rádiofarmaka nasleduje pokojové snímanie na oblasť vyšetrovaných končatín. Táto prvá časť trvá približne 45 minút. Po ukončenej prvej časti vyšetrenia pacient vykonáva fyzickú činnosť. V prípade vyšetrenia dolných končatín chôdza po chodbe, po schodoch…, v prípade vyšetrenia horných končatín pacient stláča kompresívne fyzioterapeutické loptičky. Po ukončení cvičenia sa opäť sníma oblasť vyšetrovaných končatín. Celkové trvanie vyšetrenia je 4-5 hodín.
Príprava: nie je nutná, pred vyšetrením môže pacient jesť i piť. Po podaní rádioaktívnej látky je potrebné zvýšiť príjem tekutín (minimálne 0,5 l). Je potrebné častejšie močiť aj po ukončení vyšetrenia. So sebou je potrebné priniesť jedlo a tekutiny. Všetky lieky, ktoré pacient užíva je možné užiť.
Priebeh vyšetrenia: Pacientovi je aplikované malé množstvo rádioaktívnej látky vo vnútrožilovej injekcii. Samotné vyšetrenie sa realizuje počas aplikácie injekcie a 3 – 5 hodín po podaní injekcie. Vyšetrenie trvá približne 20 – 40 minút.
Príprava: nie je nutná
Priebeh vyšetrenia: Pacientovi je aplikované malé množstvo rádioaktívnej látky vo vnútrožilovj injekcii. Samotné vyšetrenie sa realizuje bezprostredne po podaní injekcie a trvá približne 20 minút.
Príprava: nie je nutná
Priebeh vyšetrenia: Počas vyšetrenia pacient vdychuje malé množstvo rádioaktívneho plynu. Vyšetrenie trvá približne 10 minút.
Príprava: Pred vyšetrením nejesť v dobe 4 – 6 hodín. Od odosielajúceho lekára je potrebné priniesť vyšetrenie zápalových parametrov – KO + dif, CRP.
Priebeh vyšetrenia: Po odobratí množstva približne 50 ml krvi sú z nej následne laboratórne oddelené biele krvinky, ktoré sú následne označené rádioaktívnou látkou. Označené biele krvinky sú potom vnútrožilovou injekciou vrátené späť do obehu. Samotné vyšetrenie sa realizuje v priebehu dvoch dní, snímanie sa robí opakovane v 1, 4 a 24 hodinovom interveale. Jednotlivé snímky trvajú 10 – 20 minút.
Príprava: Pred vyšetrením 2 hodiny nejesť a piť len malé množstvo tekutín. Neplatí pre diabetikov, ktorí dodržia svoj denný režim. Podľa pokynov svojho kardiológa resp. internistu vysadiť 24 hodín pred vyšetrením nitráty a dva dni pred vyšetrením betablokátory, event. lieky spomaľujúce tepovú frekvenciu. Ostatné lieky nie je potrebné vysadiť. Na vyšetrenie je potrebné priniesť pohodlnú športovú obuv, oblečenie, jedlo, tekutiny a všetky lieky, ktoré pacient bežne užíva.
Priebeh vyšetrenia: v rámci vyšetrenia je pacientovi počas ergonometrickej záťaže na stacionárnom bicykli aplikované malé množstvo rádioaktívnej látky vnútrožilovou injekcou. Samotná fyzická záťaž trvá približne do 15 minút. Po skončení fyzickej záťaže snímanie pokračuje ešte približne 20 minút. V niektorých prípadoch je potrebné doplniť kľudové vyšetrenie, ktoré sa môže realizovať v ten istý deň, resp. v iný deň s minimálnym odstupom od záťaže.
Často kladené otázky
Po absolvovaní vyšetrenia na ambulancii nukleárnej medicíny pacient prechádza do čakárne, ktorá sa nachádza v uzatvorenej zóne. Pred vyšetrením je pacientovi podaná vnútrožilová injekcia s malým množstvom rádioaktívnej látky. Podaná dávka je vo väčšine prípadov porovnateľná alebo nižšia ako pri RTG vyšetrení. Po aplikácii rádiofarmaka už pacient oddelenie neopúšťa.
Samotné vyšetrenie pod gammakamerou sa vykonáva v rôznych časových odstupoch od aplikácie rádiofarmaka, v závislosti od toho, ktorý orgán je vyšetrovaný a o aké vyšetrenie sa jedná.
Lekári na oddelení nukleárnej medicíny vyhodnotia a popíšu výsledok vyšetrenia väčšinou do 7 pracovných dní. Výsledok zasielame vždy poštou alebo ho odovzdáme osobne do rúk pacienta. S výsledkom sa následne dostavte k lekárovi, ktorý Vás na vyšetrenie odoslal.